Létesítve 2021.12.11. A rovat első részében rövidebb híreket adok közre az évfolyamunkról, a másodikban hosszabb írásokat.
Hírek
2022.01.18.
P. Toldi Márta :Gereben Ferenc: Boldogult olvasókoromban. Írások a magyar olvasáskultúráról. Bp.: L'Harmattan: TIT Kossuth Klub, 2019. 207 p. (Ars sociologica) In. Vasi Szemle, 2021.3. sz. 375-379.p.
Egy újabb emlékezés:
2022.01.15. Két esemény a Nagy Gáspár jelentéte c. rovatból: Január 18-án Budakeszin megemlékező rendezvényt szerveznek Nagy Gáspárról, halálának 15 évfordulója alkalmából. A meghívó a Nagy Gáspár követei c. face-csoportban látható.Györben is tartanak emlékező rendezvényt.
Csider Sándor versei jelentek meg a Generációnk 2022.1. számában.Kis idő múlva olvasható lesz a neten is. https://www.nyosz.hu/generacionk-magazin
2021.12.22. Csider Sándortól kaptam a linket a MMIK-ról, megosztom. Nagyon tanulságos a története. https://www.nyugat.hu/cikk/mmik_szombathely_allam_bufe_programok
2021.12.16. A célszerűség azt súgta, hogy válasszm ketté a rovatot. Legyen az elején egy rövideb közléseket tartalmazó rész, s a hosszabb szövegek csak ezután következzenek. Így ez a rövidebb rész egyúttal a rovat tartalomjegyzéke is lehet. Akkor, amikor a rövid bejegyzéssel egy hosszabbra utalok.
Az első rövid bejegyzés egy hír. Papp Ferenc évfolyamtársunk a Kanizsa Televízió egyik adásában beszélt Kóbor Jánosról. Ezen a linken nézhető-hallgatható az adásrészlet, a 6. perc után. https://www.youtube.com/watch?v=TyuFR41QxLQ
A mai második. Az előbb kaptam a hírt Kiss János évfolyamtársunktól (tanító szakos) egykori tanárunkról, a művésztanár Horváth Jánosról. Tegnap elhunyt, 91 éves korában. Emlékezhetünk rá egy népművelési gyakorlatról, ahol plakátírási fortélyokat tanulhatunk tőle, pl, laposra faragott fapálcával írtunk-festettünk betűket. S ő volt az esztétika tantárgy ötödik félévének, a képzőművészet-esztétikának a tanára. Kiss jános írt róla a Kőszeg és Vidéke lapjain, ha megtalálja az írása linkjét, azt is mellékelem. Addig az artportálről.
https://artportal.hu/lexikon-muvesz/horvath-janos-1930-festomuvesz-3084/
2021.12.11.
Első hírként egy lehetőségről írok. Vagy lesz belőle valami, vagy nem. Varecza László matematikus és Wehner Tibor levelezésében hajdan szóba került a sakk kiterjesztése három dimenzióra. S most, hogy az id. Rubik vitorlázó gépének, a Góbénak egy példányát elhelyezték az SEk aulájánsk mennyezete alatt, újból felvetődött a térsakk egy reális méretű példányának az elkészítése. Fúzfa Balázs vállalta a közbenjáró szerepét. Elküldtem neki egy hevenyészett technológiai leírást, amit most itt mellékelek. Később illusztrációkat is teszek majd alá. Tettem.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hosszabb közlemények
Térsakk/2021.12.11.)
Kiinduló gondolat: Varecza László (a BDTF egykori matematikatanára) és Wehner Tibor (múvészettörténész, író, költő, a főiskola egykori hallgatója az 1968-71-es tanévekben) levelezése az elmúlt évtizedekben, aminek nyomán 2019-ben megjelent Wehner Tibor kötete, címe: Szent Varecza elveszett levelei. Ebben a sakkról, benne a térsakkról a 90-91., a 134-139. és a 154-157. oldalakon van szó.
Elkészült 2014-ben a térsakk asztali változata egy példányban, Polák István (Wehner Tibor egykori évfolyamtársa) keze által, Wehner Tibor számára. Fotók erről a szöveg végén.
Felvetődött ekkor egy reális méretű példány elkészítése pl. a szombathelyi piac mellé – ahol Varecza sokáig régiségboltot üzemeltetett, vagy az akkor NYME SEK aulájába –, de a terv nem valósult meg. Most, a Góbé odakerülése elevenítette fel a gondolatot. Polák István két hevenyészett vázlatot készített, egy 120x120170 cm-es méretút,és egy tetszetősebb,karcsúbb, 80x80x120-asat. A következő oldalon láthatók.
A karcsúbb változat anyagszükséglete:
8 tábla 80x80 cm-es plexi, kb. 5 mm vastagságú
4 szál 170 cm hoszú, 30 mm-es L-vas
5 mm-es OSB lapok az alsó, zárható szekrényhez, a bábuk őrzéséhez
két garnitúra esztergált sakk-készlet. kb. 5 -7 cm-es alapátmérővel, 8-10 cm-es átlagmagassággal
némi fehér és fekete festék, facsavar, fémcsavar
két vékony pálca, kb. 100 cm hosszú,a végükön villás elágazás, a bábuk mozgatásához
egy kis réztábla, amire felírható az „installáció” eredete, apropója
Elhelyezhető a lépcsős aula egyik szélén, körbejárható módon.
A modell előállításához szponzorok kereshetők, a becsült költség 50-100 000 Ft közé tehető.
A játék szabályait a térbeli malom mintájára lehet adaptálni a három dimenzióra, azaz a vízszintes, a függóleges és a 45 fokos ferde síkokban szabályos az egyenes vonalú illetve a lóugrásos lépés. Mindkét játékosnak 31 bábuja van, mert királyból csak 1-1. A csapatok - ahogyan a fotón látható - a legalsó és a legfelső síkon állítandók fel, cél itt is a király elfogása. A bábuk duplázása a megnövekedett szabadságfok miatt szükséges.